Boccia run Bukovka – „ běh co má koule”

je projektem, který spojuje obdivuhodnou touhu sportovat, vítězit a sílu žít přes všechny životní nesnáze společně s lidskou solidaritou a schopností pomáhat těm, kteří to potřebují nejvíce.

Pro pochopení základní myšlenky je vhodné začít tím, co vlastně samotná boccia je. Tato hra se velmi podobná hře PETANQUE, ale je speciálně určena pro tělesně postižené sportovce. Hlavní odlišností jsou kožené míče a hrací pole. Boccia je „indoorová“ hra. Hraje se především v tělocvičnách – podmínkou je hladký a rovný povrch (parkety, litá podlaha, apod.). Rozměry hracího pole jsou 12,5 x 6 metrů. Míčky používané ke hře jsou z přírodní nebo syntetické kůže plněné sypkou směsí, která určuje jejich vlastnosti (především tvrdost). Herní sada obsahuje 13 míčků – jeden bílý tzv. „Jack“, šest červených a šest modrých. Hráči jsou rozděleni dle stupně svého postižení do čtyř kategorií (BC1 – BC4).

Jak to celé začalo…

Na startu celého projektu byl, jak to tak vždy bývá, okamžitý, vznešený a s odstupem času nutno říci malinko naivní nápad uspořádat libovolnou charitativní akci, skrze kterou bychom mohli využít krásnou přírodu, zejména bohdanečské rybníky, v okolí Bukovky. Běh byl pro nás jasnou volbou, ale ihned poté nastala, možná důležitější druhá otázka a to, za jakým cílem běhat? Na tuto otázku si odpovědět nebylo zase tak těžké. Ze svého okolí známe Adama Pešku, velkého sportovce, životního bojovníka, talentovaného hráče boccie, který trpí zákeřnou chorobou zvanou svalová dystrofie. Adam spadá pod organizaci Parent Project, která sdružuje děti trpící touto nemocí, která jak je všeobecně známo „nikdy neprohrává“. Po schůzce s Adamovými rodiči jsme se dozvěděli o sportovním oddílu spadajícím pod Hamzovu léčebnu Luže – Košumberk – TJ Léčebna Košumberk, která sdružuje hendikepované sportovce a která těmto sportovcům pomáhá a v rámci jejich běžné činnosti ocení jakoukoliv ať již materiální či finanční pomoc. Tento projekt nás na první pohled velice zaujal a po společném uvážení jsme se rozhodli tento klub podpořit a uspořádat charitativní běh.

A jak to bylo dále…

Od našeho klíčového rozhodnutí uspořádat charitativní běh v roce 2017, uplynulo již pět let. Za tuto dobu se nám s přispěním mnoha sponzorů, kteří nám zachovali svou přízeň v těžších i těžkých časech podařilo uspořádat 4 ročníky charitativního běhu, za které jsme registrovali skoro 800 běžců či chodců a podařilo se nám předat finanční pomoc oddílu TJ Léčebna Košumberk ve výši téměř 250 000 Kč. Poskládali jsme velmi silný, pracovitý, šikovný, kompaktní, kreativní a houževnatý organizační tým čítající téměř 50 lidí převážně z řad dobrovolníků, kamarádů a rodinných příslušníků, se kterým jsme založili spolek Boccia Run Bukovka z.s., v čele s hlavní tváří projektu Ing. Antonínem Branským. Z pouhého charitativního běhu se nám za 5 let podařilo udělat již tradiční akci s doprovodným programem, na které nalezne vyžití snad úplně každý.

Vždy jsme tvrdili, že naším cílem je uspořádat lokální akci s příjemnou atmosférou pro všechny, kteří mají chuť pomoci dobré věci. Odměnou je nám vždy úsměv na tvářích účastníků a konečná vybraná částka. Pomyslnou třešničkou na dortu je olympijské zlato z paralympijských her v Tokiu z roku 2021 v rukách našeho nejbližšího chráněnce Adama Pešky. Je nám ctí a ohromnou motivací do další práce, že jsme mohli býti střípkem v tomto příběhu kluka z Rohovládovy Bělé, který dobyl svět a ukázal, že má „ koule”.

Máš chuť nám pomoci a přitom si zasportovat – Přidej se k nám a taky ukaž, že máš „ koule”!
Tým Boccia run Bukovka

StartStartStart